/Files/images/8b1747ac230d8b3e41b4a1330d0f9b8e.gif Новинки літературиІсторична література2021 рік


/Files/images/напій змін.jpg

Мустафін О.Р. Напій змін. Як кава створила сучасний світ / Олексій Мустафін ; худож.-оформлювач О.А. Гугалова-Мєшкова. – Харків : Фоліо, 2018. – 188 с. : іл.

Чи може щось збадьорити зранку краще за філіжанку запашного еспрессо чи американо? Чи є краще місце для душевної розмови, аніж затишна кав’ярня? Та й чи варто шукати? З кавою у кожного свої, особливі, майже інтимні стосунки. Але є секрет, що об’єднує з цим чорним напоєм усе людство. Щоб знайти його — відкрийте цю книжку і пориньте у дивовижні мандри далекими і близькими країнами, через які пройшли гіркі зерна перед тим, як потрапити до вашої чашки. Відчуйте, як змінювалися народи, культури, держави, чиї мешканці хоча б раз скуштували дивовижного трунку, народженого під гарячим тропічним сонцем. І спробуйте зрозуміти, чому саме кава спонукала їх до справді незвичайних відкриттів і революційних перетворень і чому вона так лякала тих, хто опирався поступу. Чи може таємниця не в зернах, а в бажаннях та прагненнях людей, об’єднаних кавою? Історія кохання до напою, з якого народився сучасний світ, — у захопливій розвідці «Напій змін» від Олексія Мустафіна.


/Files/images/історія середніх віків.jpg

Мустафін О.Р. Справжня історія середніх віків / О.Р. Мустафін. – Харків : Фоліо, 2013. – 285 с.

«Справжня історія середніх віків» - це не просто книжка про події, що відбувалися тисячу років тому. На відміну від шкільних підручників, у ній ідеться не лише про історію окремих цивілізацій - християнської Європи, мусульманського Сходу, Індії, Китаю чи Мексики, а й про весь Середньовічний світ як цілісну систему. Чим західні рицарі були схожі на самураїв? Де і навіщо почали будувати замки? Як вигнанці, позбавлені власної землі, створили найбільші імперії Євразії та Америки? Чи могла маленька блоха знищити усе людство? Чому індійські цифри стали арабськими, а порох і книгодрукування, винайдені кітайцями, перевернули життя європейців? І як з феодального безладу народилися сучасні держави? Відповіді на ці та багато інших питань дозволяють не лише дізнатися про цікаві факти, але й розуміти «логіку історії».
/Files/images/Краткая история Германии.jpg

Хоус Дж. Краткая история Германии / Джеймс Хоус ; пер. с англ. Т.Ю. Гутман. – М. : КоЛибри, Азбука-Аттикус, 2020. – 256 с. : ил.

С чего началась история Германии? Уничтожили ли германцы римскую культуру или унаследовали ее? Какова мистическая глубинная связь между германской короной и Римской империей? Где на самом деле заканчивается территория Германии? Как эта страна стала средоточием силы и власти в Европе? Можно ли допустить, что ЕС - это всего лишь декорация для нового германского господства? Британский историк и автор научно-популярных книг Джеймс Хоус предлагает уникальный обзор главных событий истории одного из крупнейших европейских государств.

2020 рік

/Files/images/Даймонд. Колапс.jpeg Даймонд, Джаред. Колапс. Чому одні суспільства занепадають, а інші успішно розвиваються / Джаред Даймонд ; Пер. з англ. В. Горбатька. – К.: Вид. група КМ-БУКС, 2019. – 688 с.

Нас немов магнітом притягують монументальні руїни, що їх залишили по собі цивілізації минулого, вабить їхня видовищна краса і таємниці, які в них криються. Масштаб руїн свідчить про багатство й могутність тих, хто їх споруджував. Однак чому пішли у небуття не лише ті, хто будував ці споруди, а й власне суспільства, до яких вони належали? Куди зникли цілі народи? Якщо подалися геть, то куди і чому? Чи не загинули вони жахливою смертю? За цією романтичною таємницею не дає спокою бентежна думка: а чи не може схожа доля спіткати сучасне суспільство?

Автор книги не лише пропонує новий погляд на історію, причини розквіту та занепаду давніх культур, а й окреслює виклики і загрози, які невпинно постають перед сучасною цивілізацією, та можливі шляхи їх усунення.

/Files/images/Джонсон Фактор Черчилля.jpg Джонсон, Боріс. Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію / Боріс Джонсон ; пер. з англ. Ю. Гірича. – Х. : Віват, 2019. – 400 с. – (Серія «Біографії та мемуари»).

Постать видатного британського політичного діяча Вінстона Черчилля захоплює багатьох. Біографія одного з найвизначніших лідерів ХХ століття, прем’єр-міністра Великої Британії викладена у книзі британським політиком та журналістом Борісом Джонсоном. Автор показав на сторінках книги те, як геній Черчилля формував світову політику. Вінстон Черчилль зображений як незрівнянний стратег, надзвичайно смілива, відважна людина, красномовна та глибоко гуманна особистість. Це був один із найкращих ораторів усіх часів: його афоризми та висловлювання увійшли в історію та цитуються мільйонами донині. Ця книга не лише про те, як Черчилль визначив місце Великої Британії у Другій світовій війні та не дав країні піддатися агресору. Книга також про особистість Вінстона як простої людини зі своїм життям та проблемами, які траплялися на шляху.

/Files/images/yalta-cina-miru-sergij-ploxij.jpg Плохій, Сергій. Ялта. Ціна миру / Сергій Плохій. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 416 с.

Третє лютого 1945 року. До вілл поблизу чорноморського курорту Ялта прибули два найпотужніші лідери демократичного світу — Рузвельт і Черчилль. Вони називали себе аргонавтами, які дісталися чорноморського узбережжя, щоб відібрати золоте руно у дракона, що ніколи не спав. Золотим руном мало стати завершення війни, а драконом був господар маєтку, Йосип Сталін. Ця доленосна зустріч визначила стратегію перемоги над Німеччиною та Японією. Проте роками довкола наслідків ялтинської конференції точаться запеклі суперечки: чи не поклало це початок холодній війні? Чи відповідало американським інтересам наполягання приєднати СРСР до війни з Японією? Хто продав Східну Європу? Чи дійсно західні лідери могли змінити в Ялті хід історії? Спираючись на нещодавно розсекречені радянські документи, неопубліковані щоденники, листи й протоколи зустрічей, Сергій Плохій не просто дає відповіді на ці запитання, а й ставить нові, не менш гострі та провокативні.

/Files/images/Попович Червоне століття.jpg Попович, Мирослав. Червоне століття / М.В. Попович. – 3-тє вид., доп. – К.: Видавничий дім «АртЕк», 2019. – 888 с.: іл.

Книга являє собою спробу нового жанру – жанру філософії історії за аналогією з тим, як пишеться філософія науки чи філософія мистецтва. Матеріалом, на якому писалась книга, є історія європейської цивілізації ХХ століття, насамперед того регіону цивілізації, який був охоплений комуністичним тоталітаризмом. Філософія історії має справу не з подіями самими по собі у їх часовій послідовності, а з історичним смислом подій. Навколо оцінки історії розгортаються гострі суперечки, зокрема в української історії – навколо оцінки Центральної Ради, гетьманату, Директорії, націонал-демократії та соціал-демократії, «розстріляного Відродження», голодомору і Великого терору, Вітчизняної війни та боротьби УПА, долі української культури в УРСР та в діаспорі, «перебудови» та наслідків її провалу (чи перемоги, важко сказати). Всі ці проблеми смислу національної історії розглядаються у книзі на широкому тлі. На ХІІІ Форумі у Львові книга була визнана одним з найкращих видань 2006 року.

/Files/images/українська революція 1917.jpg Українська революція 1917 – 1921 років в ілюстраціях / упоряд. О. Кучерук. – К. : Парламентське видавництво, 2019. – 200 с. : іл.

У виданні зібрано ілюстрації, які відтворюють розвиток і події Української революції 1917–1921 років, історію УНР доби Центральної Ради і Директорії, важливі миті життя Української Держави та Західноукраїнської Народної Республіки. До кожної фотографії подано тексти з тогочасної преси, документів, спогадів.

Пропонована книга є гарним путівником по історії державотворення і боротьби за самостійну, соборну, демократичну державу українського народу./Files/images/генії проти ідіотів.jpg

Грабовський С. Генії проти ідіотів : Алгоритми української історії / Сергій Грабовський. – К. : Видавничий дім «Стилос», 2019. – 448 с.

Що реально внесла Україна у світову колиску талантів та досягнень? Ким та чим дійсно варто пишатись нашому народові? Хто вони - ті генії, які е нашою славою? Україна в цьому сенсі досі "невідома самій собі", вона живе в полоні міфів, що утворюються як прихильниками «Сходу», так і «Заходу», тоді як спроби офіційного визначення «великих українців» залишають поза увагою багатьох унікальних особистостей, народжених на наших теренах. Тільки зараз вони повертаються за багаторічного забуття, щоб постати перед нами в усій величі свого таланту. Про них — достойників світового рівня, яких дала Україна людству, про ваші багаті здобутки та втрачені можливості - ця книга.


/Files/images/Черчіль Спогади.jpeg Черчілль Вінстон. Спогади про Другу світову війну / Вінстон Черчілль; пер. з англ. П. Таращук. – К. : Видавництво Жупанського, 2018, 496 с.: іл. – ( Історична думка).

Ця книжка —авторизована скорочена версія шеститомного видання зі спеціально дописаним автором епілогом про післявоєнні роки. Загалом це детальна панорама Другої світової війни, в якій багато акцентів розставлені інакше, ніж до цього звикла "офіційна" історіографія. Також слід нагадати, що автор книжки—сер Вінстон Черчілль (1874-1965 рр.) —один із найвідоміших державних і політичних діячів ХХ сторіччя, який за час своєї політичної кар’єри встиг двічі побувати прем’єр-міністром Великобританії, водночас перебуваючи на посаді міністра оборони у найтяжчі для країн Британської співдружностічаси.


/Files/images/Шаповал.JPG

Шаповал, Юрій. Торкнутись історії / Ю.І. Шаповал; 2-ге вид., допов. – К. : Парламентське видавництво, 2017. – 504 с.

Книга Юрія Шаповала, дослідника архівів, ученого з мировим ім’ям, присвячена злободенним проблемам нашої давнини й зовсім недавньої історії.

Що стоїть за феноменом Української Повстанської армії і чому судження про неї настільки поляризовані? Чому не вичерпується інтерес до сталінської доби? Що набула і що втратила Україна за роки, що минули від проголошення незалежності у серпні 1991 року?

На ці та багато інших питань автор намагається відповісти, органічно поєднуючи проблемний підхід із нарисово-оповідним.

Чудовим доповненням до цієї книги є унікальний ілюстраційний матеріал.


/Files/images/Чухліб. Донеччина.jpg

Чухліб, Тарас. Донеччина та Луганщина – козацькі землі України (ХVI– XVIIIст.) / Т.В. Чухліб. – Вид. 2-ге. – К.: Видавець Олег Філюк, 2017. – 117 с.

Книга розповідає про давне минуле Донецької та Луганської областей, як невід’ємної складової історії України, насичене різними цікавими та маловідомими епізодами, головні з яких стосуються часів Козаччини. З XVI ст. землі Дніпрово-Донецького межиріччя були полем протистояння між Польсько-Литовською державою, Московським царством, Кримським ханством та Османською імперією, а в другій половині XVIІ – XVIІІ ст. увійшли до складу Української козацької держави.

На основі архівних джерел та наукової історичної літератури автор розкриває історію військово-господарського освоєння українцями від початку 1500-х років і до кінця 1700-х років території сучасних Донеччини і Луганщини.

Книга оформлена ілюстраціями, які відображають сучасні військові дії на сході України.


/Files/images/Саттер доба безумства.jpg

Саттер, Девід. Доба безумства. Занепад і кінець Радянського Союзу / Девід Саттер; пер. з англ. Наталії Комарової. – К. : Дух і Літера, 2017. – 528 с.

Радянський Союз став першою в історії державою, в якій офіційна ідеологія пронизувала всі сфери й рівні життя, перетворюючи громадян на безликі взаємозамінні гвинтики колосальної системи. Американський журналіст Девід Саттер, який у 1970-1990-ті роки працював кореспондентом в СРСР, в своїй книзі показує життя радянських людей і трагічні наслідки цього соціального експерименту.

Книга розрахована на широке коло читачів.
/Files/images/повернення в царгород.jpg

Повернення в Царгород / За заг. ред. Л. Івшиної; вид. 3-тє, стереотипне. – К. : ТОВ «Українська прес-група», 2016. – 496 с.

Візантія й Давня Русь – Україна. Козацька Україна та Османська імперія…Теми і досі цілком не досліджені. Проте їх вдумливе вивчення в контексті нашої української історії дає ключ до розуміння багатьох справді актуальних сьогодні речей. Там, у Візантії – корені нашого християнства, культури Київської Русі. Там, у Османській імперії – витоки нашого козацького руху, наших драм, перемог, трагедій і здобутків. І це – не лише минуле.
/Files/images/отаманщина.JPG
Митрофаненко, Юрій. Українська отаманщина 1918 – 1919 років / Ю.С. Митрофаненко. – Вид. 3-тє, випр. і доп. – Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2016. – 240 с.

У книзі висвітлюється явище отаманщини, яке було складовою процесів Української революції періоду Директорії 1918 – 1919 рр.

На основі значної кількості архівних документів уперше в українській історіографії подано цілісне бачення цього революційного феномену на теренах України. Книга розрахована на широке коло читачів./Files/images/повстання в УКраїні.JPG
Тиліщак, Володимир. 1930. У.С.Р.Р. Повстання : науково-популярні нариси / В. Тиліщак. – Київ: Смолоскип, 2016. – 208 с.

1930 року, напередодні Голодомору, Україною прокотилося масштабна хвиля селянських мирних протестних виступів та збройних повстань проти сталінської політики розкуркулення і насильницької колективізації. Книга знайомить з перебігом та особливостями певних повстань і заворушень у різних регіонах України та вперше відкриває сучасним читачам імена їхніх учасників.


/Files/images/третий рейх.JPG

Булавина, Виктория. Загадки истории. Третий рейх. / В.В. Булавина; худож.-оформитель О.Н. Иванова. – Харьков : Фолио, 2014. – 383 с. – (Загадки истории).

30-е годы ХХ столетия стали временем создания государства, которое его основатель – Адольф Гитлер – назвал Третьим, или Тысячелетним рейхом. К счастью, оно просуществовало совсем недолго. Но и за это короткое время истории Третьего рейха жизнь его создателей и руководителей обросла огромным количеством тайн и загадок./Files/images/Рогнеда.JPG
Чемерис, Валентин. Рогнеда : роман / В.Л. Чемерис; худож.-оформ. Л.П. Вировець. – Харків : Орбіта, 2016. – 283 с.

«Рогнеда» - роман-сказання про вродливу та гордовиту полоцьку княжну. Все, здавалося б, обіцяло їй любов, обожнювання і щастя. Але ці надії рухнули водно мить, коли красуня Рогнеда опинилася в потоці бурхливих подій та суперництва двох рідних братів – Ярополка і Володимира Святославовичів, коли виклично-гордо відмовила Володимиру, ще й назвала його зневажливо «сином рабині»…


/Files/images/Анна Київська.JPG

Чемерис, Валентин. Анна Київська: роман / В.Л. Чемерис; худож.-оформ. Л.П. Вировець. – Харків : Фоліо, 2016. – 220 с.

Новий роман В. Чемериса присвячений доньці Ярослава Мудрого – красуні Анні – першій королеві Франції. Вона подарувала Генріху І не тільки спадкоємця корони – Філіпа, а й значною мірою змінила хід французької історії.

/Files/images/історія європейської цивілізації.JPG Історія європейської цивілізації. Близький Схід / За ред. Умберто Еко; пер. з італ. О.В. Сминтина, В.О. Пшоняк і др. – Харків: «Фоліо», 2016. – 1310 с.; іл.

Проект «Історія європейської цивілізації» охоплює період від античних часів до ХХ ст. і поділений на три основних блоки: Античність, Середньовіччя, Високе Середньовіччя, Пізнє Середньовіччя і Сучасність. При створенні цього проекту його упорядник – видатний італійський вчений-філософ, літературний критик, письменник Умберто Еко – керувався мультидисциплінарним принципом: історія, філософія, міфологія та релігія, образотворче мистецтво, література, наука і техніка, музика. Статті до дисциплін написані провідними італійськими фахівцями у кожній галузі.

Видання доповнено багатим ілюстративним матеріалом – всесвітньо відомими шедеврами із багатьох музеїв світу.


/Files/images/DSCN0345.JPG Мейс, Джеймс. Україна: матеріалізація привидів / Упоряд. Н. Дзюбенко-Мейс. – К.: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2016. – 688 с.

Праця Джеймса Мейса, відомого американського дослідника історії України, присвячена розкриттю історичної правди про найжахливіші сторінки тоталітарного минулого в житті українського суспільства. Проведено ґрунтовний аналіз причин невдач національно-визвольних змагань українців на початку ХХ ст., розкрито причини Голодомору 1932 – 1933 років. У збірці також уміщено статті про больові точки нинішнього часу.


/Files/images/дипломатична історія України.JPG Слабченко, Євген. Дипломатична історія України / Упоряд. І. Матяш. – К.: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2016. – 496 с.

Книга «Дипломатична історія України» Є.А. Слабченка публікується вперше в Україні. Автор – український громадський діяч в еміграції, кінорежисер, кінооператор, колекціонер бібліотечних і архівних зібрань, відомий у світовому кіномистецтві як Ежен Деслав (1899 – 1966). У праці висвітлено історію України як суверенної держави від Київської Русі до Української Народної Республіки через процес боротьби за незалежність шляхом як дипломатичних зусиль, так і збройної боротьби, її ролі як регіонального і міжнародного гравця, налагодження контактів з іншими країнами та організації дипломатичної служби.

Для широкого кола читачів, які цікавляться дипломатичною історією України, а також науковців, аспірантів і студентів вищих навчальних закладів.


/Files/images/Майдан.JPG Стражний, Олександр. Менталітет Майдану : Хроніка подій – свідчення очевидців / О.С. Стражний. – К.: «Дніпро», 2016. – 192 с.

В книзі подано огляд подій, що відбувалися в Україні в листопаді 2013 – лютому 2014 років. Ретроспектива Революції Гідності розгортається на фоні голосів її учасників, а також на тлі аналізу схожих революцій в інших країнах світу. Проводиться аналіз поведінки учасників руху спротиву і пересічних громадян, що підтримали або не підтримали Майдан. Завершується книга підсумком, яким чином змінилося світосприйняття українців після Майдану, і що може чекати Україну в майбутньому.


/Files/images/Голодомор.JPG 1933: «І чого ви ще живі?» / упоряд. Т. Боряк. – К. : ТОВ «Видавництво «Кліо», 2016. – 720 с.

Працю сфокусовано на такому аспекті Голодомору, як вилучення незернових запасів, їжі й одягу в селян, адже загальноустановленою є думка про конфіскацію саме зерна для виконання плану хлібозаготівель. Упорядник на прикладі свідчень, зібраних у різних країнах і роках, наводить читачеві картину тотального охоплення України вилученням будь-чого, що могло бути використане в їжу: від картоплі і кваснини до жмені квасолі й сушки. Проведено аналіз політики радянської влади напередодні та підчас Голодомору.

Кiлькiсть переглядiв: 501

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.